Wzorzec rasy FCI nr 347– Biały Owczarek Szwajcarski - /Temperament

  • biały owczarek szwajcarski - wzorzec

    biały owczarek szwajcarski - wzorzec

  • biały owczarek szwajcarski - wzorzec

    biały owczarek szwajcarski - wzorzec

„Żywy, nigdy nie nerwowy, czujny. Łatwy do ułożenia, lubiący działanie, przyjacielski, ale nie przesadnie wylewny, umie zachować się w każdej sytuacji, przywiązany do właściciela, nigdy nie lękliwy lub agresywny bez powodu. Wesoły i łatwo uczący się pies pracujący i sportowy, nadający się do najrozmaitszych zadań. Wysoka inteligencja społeczna pozwala mu łatwo przystosować się do wszystkich sytuacji i wydarzeń”
 
Jeśli myślisz o zakupie białego owczarka szwajcarskiego ten fragment ze wzorca rasy jest obrazem Waszego przyszłego życia, tylko czy aby naprawdę rozumiecie co w praktyce oznaczają powyższe zapisy ? Spróbuję Ci to obrazowo przybliżyć, uświadomić również, że nie każdy pies tej rasy wpasuje się w powyższe zapisy.
 

Biały owczarek szwajcarski

to pies pełen temperamentu, wymagający by codziennie mógł zwój żywiołowy charakter realizować przez zabawę , ruch, węszenie, różnorakie zadania. Nie wystarczy mu półgodzinny spacer, ani całodzienny samotny dostęp do podwórka. On potrzebuje wyzwań zarówno dla ciała jak i umysłu. Musicie więc przede wszystkim mieć czas by iść na długi, aktywny spacer. Często słyszę pytanie – Co to znaczy długi spacer ? = To minimum 2 godzinna wyprawa w czasie której Wasz pupil będzie mógł bawić się z Wami, swobodnie eksplorować otoczenie, poznawać psich przyjaciół, ale również uczyć się.
 
BOS to również łatwo uczący się pies pracujący i sportowy. Dziś bardzo wielu zapomina o tej części wzorca rasy. To pies, który musi posiadać silne popędy, chęć współpracy z człowiekiem, wysoką inteligencję wspaniałe cechy , który sprawiają, że możemy z psem pracować ale jednocześnie cechy, które staną się naszym utrapieniem jeśli nie znajdą kierunkowego ujścia. Warto wiedzieć co to jest za mechanizm by go zrozumieć i wykorzystać dla swoich celów, a jednocześnie nie popełnić błędu, który będzie utrapieniem zarówno dla nas jak i dla psa.
 
Popęd to wrodzone , nieuświadomione zachowanie konieczne do przetrwania. Czajenie się, pogoń, chwytanie, gryzienie , ale także ucieczka, czy atak to zachowania instynktowne będące realizacją popędów, które są nieodzowną częścią psa. Przez tysiące lat udomowienia były one tak kształtowane by pozwoliły psu wykonywać określone zadania potrzebne człowiekowi. Pies przez wieki był częścią gospodarki, użytecznym stworzeniem, które swoją pracą przynosiło wymierne korzyści. BOS to potomek, wielozadaniowych psów pasterskich i użytkowych jakimi ponad 100 lat temu były owczarki niemieckie. Odziedziczyły więc po nich tą samą pulę wzmocnionych popędów, najważniejsze z nich w ujęciu szkoleniowym to :
 
  • Popęd łupu to suma popędów służących zdobywaniu pożywienia takich jak : czajenie się, pościg, skok na zdobycz, chwyt, ściąganie do ziemi, uśmiercanie poprzez gwałtowne potrząsanie głową, dogryzanie i noszenie
  • Popęd zabawy to nic innego jak forma nauki dzięki której młode osobniki zdobywają konieczne im doświadczenie
  • Popęd obrony to złożone zachowanie na które składa się kilka popędów, chęć obrony terytorium, młodych, samoobrona ma jednak wspólny mianownik którym jest poczucie zagrożenia, jako wyzwalacz popędu obrony lub ucieczki. Nie zawsze nasz pies jest dość pewny siebie by bronić, czasem zwyczajnie woli uciec. Brak możliwości ucieczki, może wywoływać agresję lękową.
  • Popęd socjalny jest to potrzeba bliskości a także robienia czegoś wraz z człowiekiem
  • Popęd tropienia (węszenia) jedno z najgłębiej zakorzenionych i pierwotnych popędów psa, będący składową popędu łowieckiego. Zmysł węchu jest podstawowym zmysłem psa i najszybciej aktywnym. Szczenię rodzi się głuche i ślepe ale z działającym zmysłem węchu. Węszenie jest więc podstawową potrzebą psa.
 
Wszystkie te popędy, układają się w zestaw cech koniecznych do efektywnej pracy z człowiekiem, które następnie były układane w zachowania oczekiwane w konkretnej pracy lub sporcie. Im są mocniejsze, tym łatwiej będzie nam osiągać sukces w szkoleniu i tym trudniej będzie nam się żyć z takim psem, jeśli ….. nie znajdziemy dla nich ujścia. Uświadomienie sobie tej prostej prawdy uchroni nas, przed niechcianymi konsekwencjami posiadania psa obdarzonego popędami. By unaocznić problem posłużę się przykładem – popęd łupu przekierowany na zabawkę i wykorzystany jako nagroda w szkoleniu, stanie się naszą przewagą i umożliwi nam skuteczne szkolenie psa, ale niezaspokojony i nieprzekierowany stanie się udręką w postaci zdemolowanych mebli, gonienia rowerów i biegaczy, ucieczek , a nawet gryzienia naszych dzieci czy nas, gdy pies będzie chciał zaspokoić swoją naturalną potrzebę gryzienia. Dlatego nim się zdecydujecie na BOSa dobrze się zastanówcie czy jesteście gotowi by ze swoim psem iść na szkolenie, uczyć go, dawać mu zadania i to przez całe jego życie.
 
Popędy mogą również wyrażać się w zachowaniach bardziej problemowych takich jak ucieczka, agresja lękowa, wycofanie, unikanie. Dlatego warto, zawsze sprawdzić przed zakupem szczeniaka, czy przyszli rodzice nie prezentują zachowań odmiennych od pożądanych. BOS nie ma prawa być psem lękliwym, nerwowym czy agresywnym bez powodu . Badania przeprowadzone na pointerach potwierdziły, że lękliwość jest cechą dziedziczną wysoko przekazywalną ponieważ aż w 80% - 85%. Kiedy widzimy psa z podwiniętym ogonem, przygiętych łapach, położonych uszach, przypadającego do ziemi, unikającego kontaktu z wyraźnym niepokojem lub odwrotnie szarpiącego się na smyczy z piana na pysku bez wyraźnego powodu. To znak, że to nie jest odpowiedni rodzic dla naszego szczeniaka.
 
Owczarek szwajcarski to pies przyjacielski, przywiązany do swojego opiekuna z wysoką inteligencją społeczną, która pozwala mu odnajdywać się w różnych sytuacjach. Jego otwarta natura, połączona z prawidłową socjalizacją, daje obraz psa, który pewnie i swobodnie czuje się zarówno w centrum dużego miasta, jak i na górskim szlaku czy przy stadzie owiec. Dla BOSa nie ma znaczenia gdzie będzie mieszkał, ani gdzie z nami pojedzie, ale ważne jest by był ze swoim człowiekiem. Jak powietrza potrzebuje kontaktu i współpracy z opiekunem, opartej na zrozumieniu potrzeb i szacunku do nich. Jeśli więc przeszkadza nam psia głowa na naszych kolanach gdy idziemy do toalety, biały kłak w kubku kawy i ślina na rękawie na którym leży kufa naszego pupila to … biały owczarek szwajcarski nie jest psem dla nas.Biały owczarek szwajcarski nie nadaje się do mieszkania w kojcu, piwnicy, stodole czy innym odosobnieniu. Ten pies musi mieszkać i pracować ze swoim człowiekiem.
 
BOS to pies dla człowieka który uwielbia długie spacery, ma czas, chęci i pieniądze na szkolenie i prace ze swoim psem, oczekuje, że pies będzie niby jego cień i do tego jest w stanie to wszystko robić nie zależnie od pogody, pory roku i nastroju, każdego dnia przez kolejne 10 lat. Jeśli tak jest … to znalazłeś psa idealnego, który pozwoli Ci zrozumieć co znaczy więź, zaufanie i miłość psa.
 
 
 
 
 
 
Script logo