JAK WYBRAĆ PSA DLA SIEBIE

  • Zosia i Vera Alpen Angel

    Zosia i Vera Alpen Angel

Nim do naszego domu trafił biały owczarek szwajcarski stałam przed problemem wyboru właściwej dla siebie rasy. Z tym samym problemem spotykali się nabywcy naszych szczeniąt, znajomi i przyjaciele. Wiele problemów wychowawczych, skarg na czworonogi, a czasem nawet tragedii wydarzyło się dla tego, iż człowiek w sposób niewłaściwy dokonał wyboru psa dla siebie. Ale i nasze czworonogi nie są szczęśliwe gdy znajdą się w ludzkim stadzie, mającym całkiem odmienne oczekiwania, niż jego potrzeby.

Musimy sobie uświadomić, iż wygląd psa ma najmniejsze znaczenie w naszym życiu, może ta prawda jest trudna do przyjęcia, lecz jest podstawą dokonania właściwego wyboru. To charakter i popędy decydują o tym, czy nasze życie przez następne kilkanaście lat będzie przyjemnością czy udręką. Zastanów się nad......

  1. Jaką ilość czasu dziennie możesz poświęcić swojemu psu i jaką formę aktywności ruchowej preferujesz ? Warto byś wiedział, iż większość ras użytkowych, została stworzona do pracy, a co za tym idzie potrzebuje dużej ilości ruchu, zabawy i szkolenia. W wypadku tych ras krótki spacer na smyczy, czy jedynie bieganie po podwórku  nie wystarczy by dać ujście potrzebom psa. Musisz mieć świadomość, iż rasy użytkowe często spędzały godziny u boku pasterza czy myśliwego, rasy pierwotne przemierzały kilometry ciągnąc sanie. Zamknięte na niewielkiej przestrzeni, pozbawione nowych bodźców, zajęcia i ruchu zaczną sprawiać kłopoty.
  2. Jakie masz doświadczenie z prowadzeniem psów ? Powinieneś wiedzieć, iż rasy psów bojowych czy stróżujących są trudne w prowadzeniu, wymagają sporego doświadczenia, konsekwencji i często też fizycznej siły do utrzymania tych silnych i pewnych siebie psów w ryzach. Podobnie teriery potrafią zaskakiwać swoim uporem i krnąbrnością jeśli uświadomimy sobie iż często niewielkie teriery musiały radzić sobie z dzikiem to nie zdziwi nas ich upór i zajadłość.
  3. Jakie jest Twoje życie rodzinne ? Jeśli planujesz mieć dzieci, lub właśnie dzieci błagają cię o psa, to wyjątkowo dokładnie musisz przemyśleć posiadanie czterołapa. Małe pieski mogą nie znosić niezbyt delikatnego traktowania przez dzieci, co może skończyć się ugryzieniem dziecka lub zrobieniem pieskowi krzywdy. Podobnie rasy psów bojowych nie są właściwymi kompanami dla dzieci. Trudne w prowadzeniu, twarde i pewne siebie mogą stanowić zbyt duże wyzwanie dla rodziny z małymi dziećmi. Właściwe będą rasy, które słyną ze swojej łagodności w stosunku do dzieci, ale tu także wybór hodowli będzie musiał być wyjątkowo staranny. Raczej hodowle rodzinne, gdzie poznasz osobiście matkę szczeniąt, a suka będzie łagodna w stosunku do dzieci, pod warunkiem odpowiedniego doboru hodowlanego i właściwej socjalizacji szczeniąt u hodowcy.
  4. Jakimi środkami finansowymi dysponujesz ? W dzisiejszych czasach niestety musimy uwzględniać stan naszych portfeli. Utrzymanie dużego psa to spore wydatki na karmę, opiekę weterynaryjną, szkolenie, zabawki. Mały pies jest za zwyczaj o wiele tańszy w utrzymaniu. Musimy zdawać sobie sprawę, iż jedzenie z hipermarketu nie jest dobrym pokarmem dla naszego psa i to co zaoszczędzimy pozornie na jedzeniu, wydamy u weterynarza na ratowanie zdrowia, a nawet życia naszego pupila. Dla tego odpowiedni sposób żywienia i suplementowania diety jest niezbędnie konieczny, a to niestety kosztuje.
  5. Czego oczekujesz od swojego psa? To jedno z najważniejszych pytań. Musisz mieć świadomość, iż pies Cywil, czy filmowy Szarik, w życiu się nie zdarzają. Nie możesz oczekiwać, iż pies stróżujący będzie gryzł złodzieja ale nie listonosza. Chart nie pogoni za uciekającym kotem sąsiadów, czy szarakiem w lesie. Owczarek wszystko umie i rozumie już od urodzenia, a jak coś nie robi to na pewno przez złośliwość. To wszystko to bzdury. Jeśli mieszkasz w domu i potrzebujesz stróża, który mieszkając w kojcu będzie pilnował obejścia, to poszukaj wśród ras do tego wyhodowanych (niektóre molosy, czy rasy stróżujące). Jeśli szukasz psa do sportu, czy mądrego towarzysza, który nie będzie widział poza tobą świata, poszukaj owczarka, lub niektórych ras myśliwskich. Jeśli poszukujesz kumpla w sporcie, który jednak nie będzie od ciebie wymagał zbyt wiele zaangażowania, poszukaj psa z ras pierwotnych, lub niektórych ras myśliwskich. A jeśli szukasz pieska, który nie będzie od ciebie wymagał zbyt wiele wysiłku, a jednocześnie będzie ci towarzyszył przy oglądaniu telewizji, poszukaj wśród ras ozdobnych.
  6. Czy czystość w domu ma dla mnie znaczenie? Większość psów w jakimś stopniu w domu brudzi. Nie tylko zostawia sierść na podłogach, dywanach czy tapicerkach, ale i przynoszą piasek i błoto, ślinią się, a jak o nie, nie zadbamy to dorobią się pcheł. Jeśli jest dla nas ważne by w domu była sterylna czystość, to pozostają nam psy ras bezwłosych a w drugiej kolejności rasy psów z włosem a nie sierścią. W przypadku pozostałych ras musimy się spodziewać dużej ilości sprzątania by w domu było czysto.
  7. Gdzie mieszkam ? Wielokrotnie słyszałam tekst typu „jakbym miała dom, a nie mieszkanie to bym kupiła sobie owczarka” W społeczeństwie nadal funkcjonuje przekonanie, iż duży pies potrzebuje domu z ogrodem. Absolutnie nie mogę się z tym zgodzić. Nie licząc ras psów stróżujących, które najczęściej ze względu na swoje potężne rozmiary i okrywę włosową nie nadają się do mieszkania w bloku, pozostałe rasy przy zapewnieniu im właściwych warunków, świetnie się będą czuły dzieląc z nami mieszkanie. Pies, który zgodnie ze swoimi potrzebami wychodzi co dzień na 2 – 3 godzinne aktywne spacery, w mieszkaniu będzie spał, traktując je jak bezpieczne legowisko (norę). Natomiast, większość psów pracujących z człowiekiem, źle znosi izolacje w kojcu i ograniczenie ich świata do podwórka, nawet dużego. Rasy te, przez setki lat towarzyszyły człowiekowi, dzieląc z nim i trudy pracy i wypoczynek. Pozostawione same sobie, albo znajdą zajęcie choćby w postaci gonitw wzdłuż  płotu, czy dewastacji ogrody, lub popadną w apatię. To właśnie izolacja i brak zajęcia raz psów pracujących doprowadza do tragedii w postaci pogryzień.

  

Script logo