Czemu hodujemy białe owczarki szwajcarskie

  • biały owczarek szwajcarski

    biały owczarek szwajcarski

  • biały owczarek szwajcarski

    biały owczarek szwajcarski

Często rozmawiając ze znajomymi, szczególnie w świecie psich sportów, słyszymy pytanie czemu biały owczarek szwajcarski. Czemu nie owczarek belgijski, holenderski, niemiecki, czemu nie border collie, albo owczarek australijski ….. tyle wspaniałych, pięknych, doskonałych w sporcie ras…. a my już tyle lat jesteśmy lojalni białym owczarkom szwajcarskim.

Chcąc odpowiedzieć na to pytanie sięgamy do wzorca rasy, w którym czytamy :

Żywy, nigdy nie nerwowy, czujny. łatwy do ułożenia, lubiący działanie, przyjacielski, ale nie przesadnie wylewny, umie zachować się w każdej sytuacji, przywiązany do właściciela, nigdy nie lękliwy lub agresywny bez powodu. Wesoły i łatwo uczący się pies pracujący i sportowy, nadający się do najrozmaitszych zadań. Wysoka inteligencja społeczna pozwala mu łatwo przystosowywać się do wszystkich sytuacji i wydarzeń.

Biały owczarek szwajcarski mimo swoich deficytów, które nie predysponują go do zawodów wysokiej klasy z zakresu IGP czy obedience, ale już na zawodach typu IPO-FH został zwycięzcą świata, jest psem wszechstronnym. Psem , który płynnie przechodzi miedzy skrajnościami – czuły, cierpliwy, delikatny towarzysz dziecięcych zabaw a jednocześnie popędliwy, z mocnym łupem pies trenujący obronę sportową. Psi terapeuta, ratownik ale i wytrwały pasterz pracujący przy stadzie. Pies z którym można się nudzić na kanapie, oglądając łzawe romansidło zapijane winem ….. by na drugi dzień biec z nim wytrzymałościowy, maraton terenowy. Tak biały owczarek, choć nie najlepszy w psich aktywnościach to jednak, jak żadna inna rasa płynnie między nimi przechodzi. Biały owczarek szwajcarski łączy w sobie urodę, budowę lekkoatlety i plastyczny charakter. Jego niespotykana w innych rasach inteligencja społeczna, pozwala by równie dobrze czuł się w skrajnie różnych aktywnościach, a jednocześnie w skrajnie różnych sytuacjach. Biały owczarek szwajcarski to pies, który odnajdzie się w górskiej samotni i modnej restauracji, na górskim szlaku, morskiej plaży, na jachcie czy towarzysząc nam w konnej przejażdżce.

Musimy jednak pamiętać, że biały owczarek szwajcarski ma swoje wymagania, bez ich zaspokojenia ten cudowny pies może się stać lękliwym , histerycznym, wariatem. Może demolować mieszkanie, wyć godzinami, uciekać, wykazywać agresję …..

Biały owczarek szwajcarski to pies , który MUSI być częścią swojej rodziny, z nami mieszkać, spędzać czas – CZAS to element, który musi mieć, na właściwy socjal, szkolenie, wychowanie i wspólne aktywności, które pozwolą psu nie tylko zaspokoić potrzebę ruchu, ale i potrzebę współpracy z człowiekiem. Biały owczarek szwajcarski musi się zmęczyć fizycznie ale i psychicznie. WYCHOWANIE to podstawa naszego szczęśliwego , wspólnego życia – nie biciem i krzykiem, a bazując na pozytywnym wzmocnieniu, konsekwencji, delikatnej korekcie.

Czemu mogliśmy to napisać …. Ponieważ, udało nam się stworzyć linię hodowlaną, która ma w sobie te cechy. Nasza linia hodowlana, to psy wszechstronne, otwarte, inteligentne, nastawione na pracę z człowiekiem, delikatne dla dzieci. Lata nauki, setki godzin na placu szkoleniowym, poszukiwanie sprawdzonych reproduktorów w całej Europie, uczciwa selekcja nastawiona nie tylko na urodę – którą ewidentnie mają , ale i na doskonały charakter – sprawia, że trudno nam znaleźć lepsze psy dla nas .

 

Script logo